Mgr. Tomáš Hýna

Nutriční specialista    |    profesionální trenér    |    poradce v oblasti životního stylu    |    Spolumajitel a jednatel společnosti Fit Zone s.r.o.

Datum narození:
15.7. 1985

Vzdělání:
– Magisterské studium Fakulty tělesné kultury v Olomouci, obor Management volnočasových aktivit (2010)

– H.E.A.T. Program Presenter a školitel instruktorů

Zkušenosti:
14 let práce s klienty během lekcí H.E.A.T. Programu a ve fitness, vedení cíleného redukčního kurzu pro seniory, příprava jídelníčků pro redukci hmotnosti i pro sportovní účely, přednášky o životním stylu, spolupráce s více jak 600 klienty v oblasti životního stylu a redukce hmotnosti.

„Během let teorie a následně i kruté reality mi došlo, že cíl je v naprosté většině případů úplně jinde, než si klient myslí. Problém nespočívá v těch milionech kilokalorií na břiše, ale v tom jak se tam dostaly. Kde se stala chyba?! Proto ani řešení nespočívá v tom shodit ta přebytečná kila, ale nejdůležitější je, aby se už nikdy nevrátila. Řešením je nalezení kompromisu mezi současným životním stylem a tím dokonalým. Tato cesta je dlouhá, výsledek se nemusí dostavit za měsíc, ale přijde! A víte, jaké je to největší kouzlo? Budete se cítit skvěle a nebudete se omezovat.“

 

„Naším cílem nebude naservírovat Vám, našim klientům, Zdravý životní styl. Naším cílem bude naučit přemýšlet Vás o tom, co děláte a jaký to bude na Vás mít dopad. Připravíme pro Vás nejlepší možné podmínky, abyste svůj cíl splnili!“

Vycházíme ze základního předpokladu geniality přírody, která lidské tělo vyvíjela několik milionů let za jediným účelem. Přežít! Avšak dynamika posledních několika desetiletí zapříčinila obrat v životním stylu o 180° a nám již nejde o přežití v prapůvodním významu. Jde nám o kvalitu žití, vstřebání co největšího počtu zážitků a nashromáždění majetku. Faktorů, které ohrožují naší existenci, je velmi málo a díky tomu jsme zapomněli na to podstatné. Zapomněli jsme sami na sebe, zapomněli jsme, jak bychom měli fungovat, a že naše tělo a duše jsou základním předpokladem pro naše žití. Člověk vždy musel vykonávat tělesnou i duševní práci, která byla jistým způsobem v rovnováze s odpočinkem a byla doplněna o vyváženou stravu. Moderní člověk tuto rovnováhu ve většině případů porušuje a miska vah se překlápí na práci duševní. Strava se ze základního předpokladu přežití, vyvinula do prostředku žití. Fyzická aktivita i odpočinek jsou odsouvány do pozadí jako nepodstatné, ale opak je pravdou.

Opomíjením fyzické aktivity a relaxace dochází k tzv. nepozorovatelnému degradaci organismu. Zjednodušeně řečeno, tělo kumuluje mikroskopické problémy, vycházející z ochablé tělesné schránky, aniž bychom si problémů všimli. Tento proces dojde až k prvnímu kritickému bodu, kdy tělo přestává správně fungovat. Ale stále ještě funguje dál. Nyní se problémy objevují stále častěji a stále více je vnímáme. Přichází další a další kritické body, kdy si náš špatný stav čím dál více uvědomujeme. Záleží čistě na nás, zda si nutnost změny připustíme. Další faktor, který způsobuje zdravotní problémy, a zároveň je nástrojem jejich řešení, je strava. Stravovací návyky populace jsou příšerné! Ovlivnilo je několik důležitých faktorů – nadprodukce, globalizace, snaha prodat. Ještě minulá generace si pamatuje nedostatek kvalitních potravin, ale současná generace žije ve věku laciných vysokoenergetických produktů, které jsou bez dostatku kvalitních živin. Problémem je, že jsou chuťově dobré a dokážeme si na ně velmi rychle vytvořit závislost. Tělo se dostává do zajímavého paradoxu, kdy má nadbytek prázdné energie, obsažené ve formě, ze které nedokáže kvalitní stavební látky získat. Výsledkem popsané kombinace negativních faktorů je Metabolický kardiovaskulární syndrom (MKVS). MKVS představuje chomáč příznaků jako je obezita, vysoký krevní tlak, špatný poměr cholesteru, hyperinzulinémie a špatná srážlivost, což vede k jedinému prostému a nebezpečnému výsledku – infarktu myokardu. Kvalita života se tím samozřejmě enormně snižuje.

Mgr. Tomáš Hýna