Moje první lekce

Dříve než Vás zasvětíme do tajů H.E.A.T. Programu v teoretické rovině, doporučím Vám vzít si následujících pár věcí do sportovní tašky a vydat se k nám do centra osobně. Cvičení je postaveno na jednoduchosti a i první hodinu si dokážete naplno užít :-).

 

Moje první hodina

Ať už se chystáte do hor, na výlet na kole nebo na první lekci H.E.A.T. PROGRAM®, je zcela přirozené, že máte obavy, jak to bude vypadat. Otázky typu: „Mám na to?“ „Není to moc složité?“ „Nevadí, že jdu na lekci mezi zkušené klienty?“ „Jakou lekci si mám vybrat jako první?“ a spoustu dalších Vám tato sekce zodpoví.

 

Co si sebou mám vzít?

Oblečení na cvičení – vhodné je jakékoliv oblečení, ve kterém se cítíte pohodlně a ještě lépe, pokud saje pot a odvádí ho od těla.
Obuv – zřejmě to nejdůležitější. Vezměte si boty nejlépe s pevnou podrážkou, například ty, které byste si vzali, pokud byste se vydali na delší výlet. Běžecká obuv je správná volba. Bota vám musí sedět.
Pití – během lekce jsou ztráty vody relativně velké díky potu, kterého lze pomocí kůže z těla dostat i 2 litry za lekci. Pokud tělu nedodáváte tekutiny pravidelně v průběhu lekce, necítíte se tak komfortně, jak byste mohli. Kvalitní pitný režim je velice důležitý a hlavně tělu prospěšný. S sebou si vezměte lehce otevíratelnou láhev, do které si dejte buď vodu, nebo hypotonický nápoj (ne moc sladký).
Ručník – pokud máte pocit, že se při sportu nepotíte, po H.E.A.T. PROGRAM® u změníte názor. Otření potu vám zpříjemňuje požitek z lekce.

 

Jak bude lekce probíhat?

1.Po příchodu si najdete pás na takovém místě, kde se vám nejvíce líbí, do držátka na láhev si umístíte pití a přes madlo hodíte ručník. Instruktor se vždy zeptá, zda je na hodině někdo nový, aby věděl, komu má více pomoci, ale samozřejmě pokud chcete, řekněte mu to již před lekcí a on má šanci vám ovládání pásu vysvětlit již před začátkem.
2.Na začátku lekce instruktor všem vysvětlí nastavení pásu, které je velice jednoduché a po prvním nastavení již zcela intuitivní. Zde máte možnost přečíst „návod“:

 • sklon 0° – pás má nulový sklon a je potřeba relativně hodně síly ho rozejít (je až na zemi)
 • základní nastavení pásu – pozice, kdy máte příjemný pocit z rychlosti pásu i když se držíte, i když uvolníte ruce. Nejdůležitější nastavení, které představuje klon přibližně kolem 15 cm (v závislosti na tělesné hmotnosti).
 • kopec – pás je ve vyšším sklonu, kdy si pomocí kolečka regulujete zátěž tak, aby pás nebyl moc rychlý ani pomalý. Toto nastavení se používá při silovějších technikách.
 • Jednoduše řečeno:
  čím je pás ve vyšším sklonu, tím jede rychleji (díky gravitaci)
  čím je pás v nižším sklonu, tím jede pomaleji.

 

Ideální nastavení = základní nastavení. Jak ho dosáhneme?

1.Chytnete se madel a rozejdete pás.
2.Levou rukou se chytnete madla na středu pásu (jen, abyste měli stabilitu) a pravou rukou otočíte kolečkem několikrát doprava. Nyní již jen držíte tlačítko se šipkou nahoru a pás jede nahoru.
3.Nechám ho vyjet cca 20 cm nad zem a uvolním tlačítko se šipkou nahoru. Uvolním i prostřední tlačítko a zkusím několik krůčků na páse.
1.Pás mi jde příjemně a cítím, že mě nebrzdí ani nezrychluje. Dosáhl/a jsem základního nastavení a nic dalšího nedělám.
2.Pás mi zrychluje pod nohama. Vyjel/a jsem moc vysoko a pás lehkým poklepáním na tlačítko se šipkou dolu ho snížím.
3.Pás zpomaluje. Jsem stále pořád nízko a zopakuji postup pro zvednutí pásu.

Instruktor vám dává nápady, jaké techniky volit a vždy vám nechává volnost v tom, jakou cestu lekcí si zvolíte. H.E.A.T. PROGRAM® je čistě o vašem pocitu a pokud chcete odpočívat, tak jednoduše odpočíváte v pomalé chůzi. Naopak pokud chcete jít rychle, vždy tu takovou možnost máte. Instruktoři jsou vysoce specializovaní lidé, kteří vám dokážou nabídnout a „ušít“ přesně takovou lekci, jakou chcete mít. To nejlepší na tom je to, že během jediné lekce takových individuálních cest ušije hned několik.

Každá lekce se skládá ze 4 fází. Zahřátí, hlavní část, zklidnění a protažení.
Po skončení lekce se neváhejte instruktora zeptat na vše co Vás zajímá.

 

Jakou lekci si na začátek zvolit?

H.E.A.T. PROGRAM® je specifický tím, že si lekci nemusíte volit dle obtížnosti. Zvolte jakoukoliv a kdykoliv. Jedině jestli má centrum v názvu lekce „pro náročné“ nebo „pokročilí“ tak zvolte raději jinou lekci, nemá význam začínat od toho nejtěžšího.

 

Nebudu se mezi těmi „zkušenými“ cítit jako amatér?

Jednoznačně nebudete. H.E.A.T. PROGRAM® je velice jednoduchý na pochopení a jedna ze základních myšlenek je ta, že každý jde za sebe a hlavně podle svých možností. Jdete si tedy svoji cestu a ostatní také tu svoji.

 

Nebude mě po lekci všechno bolet?

H.E.A.T. PROGRAM® lekci si jednoduše vytváříte sami a instruktor vám pomáhá ke správné technice chůze a ke správnému dýchání. Pokud se sami rozhodnete, že se chcete „zničit“, tak se zničit můžete. Podstatou je ale to, že jdete tak, ať se cítíte dobře a komfortně.

 

Po lekci

 • Protáhnout svaly – dochází k zapojení téměř všech svalů a je nezbytné po konci lekce svaly protáhnout, a proto je pod vedením instruktora proveden stretching.
 • Doplnit energii – jedná se o pohybovou aktivitu a svaly využívají energii ze svalů. Je nutné tuto energii co nejrychleji doplnit jednoduchými cukry (hroznový cukr, banán …). Co je pro vás vhodné vám vysvětlí instruktor.
 • Doplnit tekutiny – ty byste měli doplňovat v průběhu samotné lekce, ale ztráty vody pocením jsou velice citelné (u některých jedinců až 1,5 l za hodinu). Proto po skončení lekce vypijte hypotonický nápoj (málo sladký).
 • Komunikovat s instruktorem – nebojte se zeptat na cokoliv vás napadne. Po první lekci máte hlavu plnou otázek ohledně tepu, dýchání, pohybu na pásu a dalších věcí. Proto se obraťte na instruktora, který je schopný poradit.